«Космічний» новатор: чим запамʼятався світу Пако Рабан
3 лютого, у віці 88 років не стало Пако Рабана. Маестро увійшов в історію моди завдяки креативному підходу до створення одягу та використанню нетрадиційних матеріалів. Вбрання з металу, що нагадує кольчугу, і яскраві прикраси з пластику, стали візитівкою дизайнера. Модельєр одним з перших представив на подіумі темношкірих моделей та зробив з показу музичне шоу. Про внесок Пако Рабана у fashion-індустрію – читайте далі в нашому матеріалі.
Еміграція сімʼї до Франції
Майбутній дизайнер, Франсиско Рабанеда-і-Куерво, народився 18 лютого 1934 року у місті Пасахес. Ця частина Іспанії відома як Країна Басків. Його мати працювала швачкою у Кристобаля Баленсіаги, а батько – військовим. В ті часи сімʼя Франсиско мала повагу в суспільстві, проте через 2 роки після його народження ситуація різко змінилася. Під час громадянської війни до влади Іспанії прийшли фашисти на чолі з диктатором Франсиско Франко. Батько Пако Рабана, генерал армії, був проголошений ворогом народу та застрелений, а його сімʼя – емігрувала до Франції.
Початок карʼєри у fashion-індустрії та робота з незвичними матеріалами
В Парижі майбутній дизайнер отримав диплом архітектора в Академії вишуканих мистецтв та почав свою кар’єру у fashion-індустрії. Ще студентом він зацікавився створенням металевих аксесуарів для одягу. Особливою популярністю користувалися його ґудзики, їх охоче купували Крістіан Діор, Ів Сен-Лоран та П’єр Карден. Останній, зрештою, запросив його працювати до себе.
Під час роботи у Пʼєра Кардена Рабан захопився дизайном одягу. Проте, його більше цікавили нетрадиційні матеріали – метал, папір, пластик. Це захоплення принесло дизайнеру репутацію enfant terrible – «нестерпної дитини», а Коко Шанель прозвала Рабана «металістом».
Створення бренду Paco Rabanne
В 1966 році дизайнер оголосив про створення власного Дому моди Paco Rabanne і представив в Парижі першу колекцію. Її назва говорила сама за себе – «Маніфест: 12 суконь із сучасних матеріалів, які не можна носити». Вбрання з алюмінію та пластику, схожі на плетену кольчугу, викликали фурор публіки, а манекенниці танцювали в них босоніж на подіумі. Рабан став першим у світі модельєром, який перетворив показ на музичне шоу. А своїми експериментами з металевими прямокутниками й дисками, кованими пластинками, алюмінієвими листами, папером та іншими незвичними матеріалами дизайнер зарекомендував себе як революціонер моди.
Крім вбрання, Пако Рабан запустив лінію пластикових аксесуарів на основі ацетилцелюлози. Легкі, кольорові й недорогі, його вироби привернули увагу молодь та чудово вбудувалися в поп-культуру 1960-х років.
Слава «космічного» новатора
В 1960-х роках весь світ захоплювався космосом. Рабан відчув це та вдало реалізував футуристичні мрії публіки у своїх колекціях. У 1968 році він остаточно закріпив за собою славу «космічного» новатора, створивши вбрання для фантастичного фільму «Барбарелла» з Джейн Фондою в головній ролі. Так почалася його карʼєра художника з костюмів для кінострічок, а також балетних і театральних постановок.
Створення парфумерної лінії
В 1968 році дизайнер підписав контракт про приєднання бренду до парфумерної компанії Puig. В результаті співпраці Paco Rabanne вийшов на парфумерний ринок та представив світу перші парфуми – Calandre. Для їх створення дизайнер надихався решіткою Rolls-Royce, а до квіткової композиції додав металічні ноти. В 1973 року Рабан створив чоловічий аромат Paco Rabanne pour Homme, який поєднав в собі квіткові та деревні ноти. Незвична на той час композиція стала революційною в світі парфумерії. Крім того, Рабан чітко передбачив роль інтернету в роздрібній торгівлі та став одним із перших дизайнерів, що використав мережу для презентації аромату. В середині 90-х Rabanne XS Pour Elle дебютував онлайн за кілька місяців до того, як потрапив на полиці універмагів. Тоді це було новаторським кроком.
Закінчення карʼєри дизайнера
В 1987 році Пако Рабан продав бренд компанії Paug, але продовжував працювати в якості креативного директора. Остаточно дизайнер покинув моду в 1999 році. Як сам зізнавався, він втратив імпульс, тому змушений поступитися новому поколінню модельєрів.
«Закоханість у мою роботу зникла в той день, коли на сцені з’явилися чудові творці Готьє, Кастельбажак, Монтана та Мюглер», – сказав Рабан.
Виставки робіт
Після закінчення карʼєри у fashion-індустрії дизайнер представляв виставки власних графічних робіт, а також скульптур.
«Протягом багатьох років я малював, в першу чергу, для себе. Релігія, містика, чаклунство завжди були присутні в моїх малюнках. Графіка – це егоїстичне мистецтво, де творець висловлює себе. У своїх роботах я шукаю відповіді на вічне питання людства: «Чому?». Чому світ? Чому люди? Чому цивілізація? У мене немає таланту Матісса. Одним із перших, кому я наважився показати свої роботи, був Сальвадор Далі. Він порадив продовжувати малювати», – розповідав дизайнер.
«Україна зараз нагадує мені квітку, яка на очах розкриває свої пелюстки»
Пако Рабан неодноразово презентував свої експозиції і в Україні. Зокрема, у 2006 році він перебував у столиці із виставкою графіки. Побачивши нашу країну після Помаранчевої революції, він сказав: «Україна зараз нагадує мені квітку, яка на очах розкриває свої пелюстки».