Одягни вишиванку: 7 українських брендів, у яких шукати трендові варіанти

Сьогодні особливий день. Усі, у кого в шафі висить вишиванка – вже точно її дістали, створили з нею стильний лук і пішли по своїм справам. Гордо і з посмішкою. 


Національний одяг вийшов за межі музеїв, історичного кіно і  виступів на сцені фольклорних колективів. Вишиванка – жива і різна, сучасна і сакральна. Це наш історичний код і привід для гідності.

Вишиванка – надзвичайно трендова

Причина цьому – талановиті українські дизайнери, які зберегли історичну цінність нашої вишитої сорочки, прочитали її по-новому і одягли у неї не лише Україну, а й весь світ. Вишиванки уже давно носять Демі Мур, Діта фон Тіз, Анна Делло Руссо, Річард Бренсон, Лана Дель Рей і К’яра Ферраньї. 

Представляємо 7 брендів, які доклали руку до еволюції вишиванки з історичної цінності в світовий модний тренд. Знайомтесь.

1. VITA KIN

Віта Кін – українська стилістка, дизайнерка і фотографка створила лінію VYSHYVANKA BY VITA KIN, базою яких стали наряди, декоровані контрастною вишивкою.

У 2014 році вона придумала сукні-вишиванки, які миттєво стали Instagram-феноменом. А у 2015 році The Wall Street Journal назвав їх найпопулярнішими літніми сукнями року.

Їх зняли головні глянцеві журнали світу, за право їх продавати билися головні світові ритейлери. На Net-a-Porter весь запас вишиванок розкупили за півгодини.

2. Yuliya Magdych 

Юлія Магдич – дизайнерка, журналістка та громадська діячка. «Ікона Стилю» за версією журналу ELLE. Неодноразово входила до списку найстильніших людей України за версією журналу Harper’s Bazaar. У 2014 році представила власний бренд Yuliya Magdych.

Мій бренд виник під час Революції гідності. На тлі піднесеного патріотизму люди почали повертатися до свого коріння, у тому числі і до традиційного одягу — вишиванки.

До кожної колекції бренд створює спеціальну маленьку книжечку, де пояснюються символи та значення елементів. Рідко створюється вишиванка у чіткій відповідності одному регіону, частіше — це сучасна інтерпретація.

[Келлі Осборн, Джамала, Катя Осадча, Ксенія Собчак, Оля Полякова, Тіна Кароль, Ольга Сумська, а також одна з найпопулярніших фешн-блогерів К’яра Ферраньї та головний редактор мексиканського Vogue Келлі Таламас.]

3. MY SLEEPING GYPSY

У витоків створення бренду українського одягу My Sleeping Gypsy стоять три жінки – одна з них номінантка на премію «Бізнес-леді 2020», колишня модель, а зараз успішна підприємниця Катя Германн. 

Усі колекції, що пропонує бренд, виготовляються за традиційною українською технікою суцільного крою, який дозволяє обходитися без відходів та робить бізнес — екологічним. Вишиванки шиють з льону, а для виконання великої вишивки використовують до 3000 метрів ниток.

У своїх колекціях My Sleeping Gypsy пропонують дизайнерське бачення українського етносу, із додаванням елементів інших культур — геометричних візерунків ацтеків та ажурної вишивки. 

Маніфест компанії: «світу не потрібно більше одягу, але світові потрібен кращий одяг». Бренд намагається відновити старі технології вишивки, щоб зберегти культурний спадок, використовує довговічний і екологічний льон, тримає виробництво в Україні, щоб зменшити викиди вуглецю, та не займається масовим виробництвом.

4. «Вільні люди»

Бренд заснований Юлією Герасименко. Під час Майдану вона залишила професію юриста у будівельній галузі та створила бренд вишиванок для жінок України та світу.

Це історія про відродження забутих традицій та усвідомлення себе сучасним свідомим поколінням, нащадками народу з давнім глибинним культурним корінням.

У вишивці вона та її помічники використовують мотиви стародавніх вишиванок з різних регіонів України та намагаються донести до наших клієнтів значення та походження конкретного узору. 

5. ETNODIM

Бренд, історія якого починається з 2009 року не просто зберігає історію вишиванки і плекає старовинні сакральні символи. ETNODIM розвиває наш етнічний одяг, створює нові орнаменти, що відображають сучасну реальність. 

«Часи змінилися, змінилися пріоритети, а з ними й символи, які викликають в нас такі самі почуття, як колись засіяне поле у предків. Нашим завданням було дістати все це на поверхню та створити нові символи вишиванки.»

ETNODIM розробив капсульну колекцію з новими символами вишиванки, де дозволив собі вийти за межі звичного та розмістив серед традиційних мотивів мапу Криму, київський каштан, значок Tinder і Instagram (якщо раніше молоді дівчата задля того, щоб знайти пару, вишивали на сорочках пару солов’їв, то зараз їм на допомогу прийшли соцмережі).

6. Foberini 

Бренд із незвичною назвою (розшифровується, як родинний оберіг: “F” означає family – “сім’я”, а oberi – “оберіг”), заснований в 2014-му Іриною Лимаренко.

Головний почерк бренду — крафтове виробництво. Для створення кожного виробу необхідно, в середньому, 6000 метрів нитки та декілька тижнів кропіткої праці. Усі моделі виготовлені вручну та доповнені традиційними техніками — «пухликами», «збиранками», китицями та декоративними швами. 

Використання льону, бавовни та декоративних прикрас з мушлі є ознакою високої якості та входження бренду в ряд виробників, які створюють відповідальну моду. 

7. 2KOLYORY

 Історія бренду почалася у 2015 році коли подружжя Ігор та Оксана Коваленко заснували власне виробництво та дали йому особливу назву.

Місія  2KOLYORY — збереження спадку нації, популяризація культури українського народу. «Вишивка – як вид писемності, що має своє містичне, сакральне значення». 

Співзасновниця бренду Оксана Коваленко підходить фундаментально до історії вишивки, черпає натхнення на створення шедеврів із старовинних книг. Вона вивчає значення кожного символу, вибирає лише світлі і позитивні образи для своїх робіт.

Тому в бренду є принципова позиція: в колекціях 2KOLYORY немає і не буде маків («Чомусь українці дуже люблять носити вишиванки з маками. Насправді мак — це квітка жалобна. По символіці квіти з маку вдягали жінки, що втрачали чоловіків на війні. Ще одна версія — вишиванку з маками вдягала дівчина, що втратила цноту до весілля.» Оксана Коваленко, інтерв‘ю журналу «Лиза»).

Текст Вікторія Твердохліб