Роман моди із космосом – нескінченний. Ще у першій половині XX сторіччя астрономічні тіла вабили й надихали митців та дизайнерів. З першим польотом людини в космос у 1961 році ця «любов» вийшла на надзвукову швидкість.
Космічні перегони вплинули не лише на розвиток технологій, але й на попкультуру, у тому числі й моду. Хоча пік популярності космічної тематики прийшовся на 1960–70-ті роки, модельєри досі надихаються безкраїми просторами всесвіту та мріють про неземне життя на подіумі.
Space Fashion Week
Хоча здавалося, що космічні перегони давно пройдений етап в історії, у XXI сторіччі людство так само прагне підкорювати нові планети, а дизайнери продовжують імітувати прибульців, астронавтів і небесні тіла у своїх колекціях. За крок до підкорення Марсу людиною пропонуємо згадати бренди та дизайнерів, які надихалися й надихаються космічною тематикою.
Dior
Сліди захоплення астрономією Крістіана Діора можна побачити ще в перших колекціях дизайнера 1950-х років. Однак сплеск любові до космосу стався з модним домом уже після 2000-х. Справжнє зізнання в кохані відбулося у 2006 році, коли тогочасний дизайнер бренду Джон Гальяно вийшов на подіум у костюмі астронавта на показі осінь-зима 2006–2007.
Його наступник Раф Сімонс у 2014 році фантазував на тему вбрання для майбутніх космічних туристів, де історичні силуети костюмів із шовкової тафти протиставлялися футуристичним елементам та блискучій вишивці. На показі весна-літо 2017 року Марія Грація Кюрі представила чисто білі універсальні комбінезони, які знаходяться поза гендером і так схожі на уніформу астронавтів зі стрічок 70-х. Колекція осінь-зима 2017 року була суцільно присвячена міжгалактичним феноменам та складалася із суконь із зображеннями сузір’їв.
André Courrèges
Андре Куреж – винахідник мініспідниця та піонер «космічної» моди, що створив ретро-футиризм, яким ми зараз його знаємо.Його роботами надихався дизайнер Харді Еміс, коли працював над костюмами героїв культової «Космічної одіссеї 2021 року», у той час, як сам Куреж мріяв про міжгалактичні мандри.
Його інноваційна колекція Moon Girl 1964 року складалася з коротких спідниць і суконь з А-силуетом, круглих капелюхів та чобіт гоу-гоу на пласкій підошві з глянцевого металопластику. Холодні космічні кольори контрастували в лінійці з яскравим помаранчевим скафандру Юрія Гагаріна. Не було й сумнівів, що саме такий одяг носили б люди на кораблях, що курсують від планети до планети, коли людство підкорить космос.
З часом любов Андре Курежа до космофутуризму не пройшла. На весняному шоу 1993 року дизайнер демонстрував складно сконструйовані костюми з пластиковими сферами: омаж самому собі. Винахід Курежа – білі чоботи гоу-гоу – й у зараз носять такі інфлюенсери, як Джиджи Хадід.
Pierre Cardin
Як і Андре Куреж, П’єр Карден був хрещеним батьком моди на космос. Його роботами надихалися покоління дизайнерів після, а відомі силуети цитували в попкультурі сотні разів. Однак іконою кутюр’є став, ще у 1960-ті, коли його модерністські костюми з ламе та срібного вінілу носили тогочасні ідоли, такі як акторка Міа Ферроу та гурт The Beatles. Геометричні форми, яскраві кольори та новаторські матеріали в колекціях П’єра Кардена виглядали одночасно іронічно і причаровуючи.
Pierre Cardin, 1968 Pierre Cardin, 1968
Найбільш знакову «космічну» колекцію Space Age and Futurism модельєр створив у 1968 році, надихнувшись ейфорією від першого польоту людини в космос та скорої висадки на Місяць. П’єр Карден був запрошений до NASA та став першим цивільним, що приміряв скафандр Ніла Армстронга. До своєї смерті у 2020 році дизайнер встиг створити дизайн для уніформи астронавтів та до останніх днів мріяв про дім на Місяці.
З любов’ю до NASA
Співпраця з fashion-брендами стала чудовою можливістю для NASA популяризувати науку. Для будинків моди, зі свого боку, це шанс привабити нових клієнтів, які зазвичай не цікавляться трендовим одягом. Пік колаборацій припав на 2018–2019 роки, коли світ святкував 60-річчя NASA та 50-річчя висадки людини на Місяць. Тоді спільні колекції з космічною організацією зробили Heron Preston, Nike, Vans, Mercer Amsterdam, AAPE by A Bathing Ape та Puma.
Nike Mercer Amsterdam Vans
Інші бренди (як із преміум, так і мас-маркет сегменту) не співпрацювали з NASA офіційно, але полюбили використовувати символіку агенції. Серед таких Coach, Versace, Supreme, Urban Outfitters та H&M. Далі пішла модельєрка Айріс ван Герпен у 2019 році, коли випустила спільну колекцію з Кімом Ківером, колишнім інженером NASA та нині митцем. Усі моделі лінійки були створені за допомогою 3D-друку та натхнені космічною тематикою.
H&M Versace Iris van Herpen
Нова космічна ера
У XXI сторіччі міжгалактичні мандри надихають кутюр’є на шедеври не менше, ніж їх попередників на початку космічної ери. Першим межу міленіалу переступив Александр Макквін у шоу осінь-зима 1999–2000 для дому Givenchy. Тривожна і футуристична колекція в кращих традиціях space age, де моделі крокували подіумом у світлодіодних латах та глянцевих пластикових костюмах.
Турецько-британський модельєр Хусейн Чалаян у 2007 році представив серію технічних суконь-трансформерів, що змінювали форму під час показу, разом із культовим космічним bubble-платтям. У 2009–2010 роках Жан-Поль Готьє переосмислює образ міжпланетної воїтельки, а Louis Vuitton запрошують у рекламу легендарних астронавтів. Уже пізніше у 2019 бренд під керівництвом Ніколя Герскьєра створить ready-to-wear колекцію, де знайдеться місце архітектурним білим шоломам, срібному кольору та рукавам-скафандрам.
Hussein Chalayan Louis Vuitton
2011 став роком галактичних принтів для шотландського модельєра Крістофера Кейна. У 2017 бренд Paco Rabanne повернувся з легендарними сукнями-кольчугами, а в нових колекціях дизайнери марки не стримували відвертих космофутуристичних фантазій з алюмінієвим відблиском. Водночас Chanel випустили колекцію повну силуетів 1960-х та запустили ракету на подіумі. Тоді ж авангардні Comme des Garçons перетворюють моделей на прибульців завдяки сферичним костюмам кольору металік.
Chanel Comme des Garcons
Одні з головних космічних фанатів – бренд Balmain, що починаючи з 2018 захопилися комбінезонами з space age-матеріалів, які нагадують костюми астронавтів для подорожей на інші планети. У шоу на Paris Fashion Week осінь-зима 2021–2022 до футуристичного вбрання додався дух ескапізму, таких актуальний під час пандемії та для охочих втекти з Землі.
Balmain Balmain