Дар’я Марусик: “Якщо бренд не дивиться у бік свідомого споживання та відповідального виробництва, то він втрачає шанси бути успішним” 

Свідома мода — один із головних пріоритетів Ukrainian Fashion Week. Напередодні нового сезону ми зустрілися з Дар’єю Марусик, щоб поговорити про sustainable fashion в Україні та світі, перспективи розвитку та головні проблеми, з якими стикаються локальні етичні бренди. 


Дашо, давайте почнемо з Ukrainian Fashion Week — у вас буде цілий день, присвячений саміту BE SUSTAINABLE! Fashion Summit. Розкажіть про програму — це будуть лекції, покази? 

Ми організовуємо проєкт, присвячений свідомій моді вже декілька сезонів. Він почався з Sustainable-простору в Арсеналі під час Тижня моди і поступово масштабувався. Зараз він виріс у повноцінну сталу концепцію окремого проєкту, що включає інтерактивний фізичний простір та лекторій.  Цього сезону лекторій трансформувався у повномасштабний денний саміт. На нього ми запросили крутих міжнародних спікерів, а також українських знавців сталого розвитку. На саміті заплановані лекції і воркшопи, дискусії із авторитетни модераторами. 

На Ukrainian Fashion Week немає платних подій, якщо не враховувати меценатську програму в підтримку національного конкурсу молодих дизайнерів “Погляд у майбутнє”. Освітню частину Тижня моди ми намагаємось робити якомога більш доступною для людей та fashion-ком’юніті в цілому. Тому саміт відкритий для всіх охочих. Єдине — обмежена кількість місць. 

Саміт закінчується двома шоу. У BE SUSTAINABLE! Fashion Show беруть участь одразу 7 українських сталих брендів. Це буде медійна подія, оскільки ми залучаємо не тільки професійних моделей, а також відомих телеведучих, топ-моделей, зірок та інфлюенсерів. Також до проєкту BE SUSTAINABLE! увійшов показ бренду KAMI KAMI, яке завершує цей день. 

Більш того, дизайнери, що інвестують в ідеї сталості матимуть змогу проконсультуватись та отримати рев’ю від Ріккардо Терзо, в рамках нового скаутського-проєкту від Yoox та Vogue Italia — «VOGUE ITALIA YOOX CHALLENGE – THE FUTURE OF RESPONSIBLE FASHION».

BE SUSTAINABLE! починається у нас безпосередньо з першого дня Ukrainian Fashion Week. Ми презентуємо простір, в якому намагаємось транслювати цінності свідомої моди в діджитальний спосіб. Нашим гостям буде представлена відео-інсталяція BE SUSTAINABLE!Space, в стилі іміджу сезону, до якої ввійшли відомі українські бренди ARTEMKLIMCHUK, BEVZA, Gunia Project та Ochis Coffee. Продовженням інсталяції стануть фільми про дизайнерів та їх вклад у свідому моду в Україні, які стануть доступні для глядачів на Youtube-каналі UFW вже після закінчення Тижня моди.

Також гості зможуть в прямому сенсі зануритись в українське конопляне виробництво за допомогою VR окулярів та короткометражного фільму, що розповідає історію бренду DevoHome у форматі 360. Це єдиний бренд, який виробляє конопляний продукт у таких масштабах і в принципі займається вирощуванням конопель, повністю закриває цикл вирощування натуральної тканини. У них є лінійка одягу, але їхній основний профіль — це домашній текстиль. Зараз вони дивляться у бік фешн, тому що вони єдині в Україні, хто підтримує виробництво українських тканин і українського матеріалу в цілому – конопель.

Простежується тенденція, що все більше українських брендів стають свідомими?

Це вже не тенденція, це вже та реальність, з якою працює вся fashion-індустрія у світі. За останні 5 років попит і увага до брендів, які займаються sustainable fashion все більше зростає. Мені здається, якщо бренд не дивиться у бік свідомого споживання та відповідального виробництва, то він втрачає шанси бути успішним. Я зараз не можу казати, чи Україна відстає, чи передує, тому що це все ж таки не перегони. Кожен розвивається у своєму напрямку і в залежності від своїх можливостей та умов. 

Ми оголосили програму BE SUSTAINABLE! Fashion Summit 20 січня, і 23-го вже закрили реєстрацію на події, через великий попит охочих отримати професійний нетворкінг та знання. Серед тих, хто зареєструвався, ми бачимо, що це не просто пересічні слухачі, а власне люди, які працюють у фешн-індустрії. Це дизайнери, конструктори, невеликі й великі бренди, рітейлери, представники державних організацій. Інтерес до події демонструє, що дійсно це потрібно. 

На вашу думку, є люди, які не пов’язані зі світом моди, але цікавляться більш усвідомленим життям?

Так, звичайно. Свідома мода не може йти без свідомого споживання, а свідоме споживання не може йти без свідомої моди. Тому ми також пропагуємо принципи свідомого споживання в цілому, говорячи про сортування сміття, зменшення кількості одноразового посуду чи одноразових непотрібних речей, зменшення обігу паперу, обігу банерів і так далі. Серед людей цей попит також зростає, тому що його пропагають і медіа, і лідери думок. Вони говорять про різні речі — комусь більше болить сміття і екологічне становище, наприклад. Когось більше турбує те, що у нас навіть на сміттєзвалищах багато текстильної вторсировини.

Єдине, мені здається, перехід до більш усвідомленого життя пройшов би набагато швидше, якби була сильніша підтримка держави. Для багатьох людей, наприклад, проблеми з засміченням нашого довкілля все ж таки не є першою проблемою. Для них більш важливі проблеми економіки, проблеми, пов’язані з роботою, і так далі. Тому тут потрібна обов’язкова підтримка держави, щоб людям не доводилося про це думати, а у них були створені правильні умови для цього. 

Які, на вашу думку, країни передові в усвідомленій моді?

Якщо ми говоримо в принципі про sustainability і розвиток, то це країни нордичні — Швеція, Норвегія, Данія. Останні 50 років вони рухаються у цьому напрямку постійно, вдосконалюючись, тому що sustainability — це процес удосконалення. 

Наприклад, Швеція – одна з небагатьох країн, в якій є досить багато можливостей і потенціалу для розвитку саме інновацій у  текстильній промисловості та створенню технологічних матеріалів. І вони цим займаються. Якщо говорити, наприклад, про Америку, то це дуже велика країна з дуже потужною fashion-індустрією, яка говорить про свідому моду також досить давно,не зважаючи на парадоксальний фактор американського конс’юмеризму. Наприклад, у Лос-Анджелесі вже декілька років є Vegan Fashion Week – досить успішний, масштабний і процвітаючий.

З європейських країн також ще можна виділити Германію, оскільки їхній Fashion Week говорить про sustainable fashion останні 5-7 років. .

А чому ви почали займатися свідомою модою? Тоді, мабуть, про це в Україні майже ніхто не говорив.

Я почала займатися свідомою модою насправді не так давно, три роки тому. Хоча дійсно, якщо об’єктивно говорити,тоді про це дуже мало людей говорили.

Мене надихнули під час навчання. Я вже багато разів розповідала цю історію, і не хотіла б повторюватись. Єдине, що можу сказати, що тоді я вперше почула поняття sustainable fashion і зрозуміла наскільки воно резонує з моїми думками. 

Після цього з’явився проєкт Soon Store (перший в Україні онлайн-магазин стійких марок — прим. ред.), який не став комерційно успішним. Можливо, тому що нам не вистачило досвіду у комунікаціях. Оскільки потрібно було краще, гучніше говорити про це. Також проблема з фінансуванням була актуальною.

Хочете відновити Soon Store?

Ні. Я навіть у деякій мірі рада, що він закрився, точніше не закрився, а просто поступово згас. На той момент у нас були представлені три українські бренди, але так, дуже точково. Часто, наприклад, не було потрібного розміру для клієнтів, потрібно було відшивати, а людина хотіла, щоб це було ось прямо зараз. Досить складно було пояснити, що відшивати — це також sustainable, тому що на тебе готують окрему річ. Решта брендів в магазині були європейськими.

Якщо ми говоримо про sustainability, то потрібно розуміти, що в першу чергу маємо підтримувати локальний продукт. Тому, якщо ми вже говоримо про якусь цілісність концепції, маємо зважати на всі деталі й локальне виробництво в першу чергу. Можливо, його можна було б відновити вже працюючи із українськими брендами, але я не знаю, чи мені це зараз потрібно.

З якими проблемами найчастіше стикаються українські sustainable бренди?

З відсутністю тканини. Це не тільки українські sustainable бренди, це в принципі наші українські бренди. Тому що в Україні, на жаль, не так багато якісних тканин, які можуть використовувати преміальні бренди.

Можливо, якісь державні проблеми, які пов’язані з корупцією в цілому і з якими стикається як сфера fashion, так і будь-яка інша сфера в Україні. Доки буде десь корупція, доти будуть якісь перепони для розвитку бізнесу.

Коли ми говоримо про sustainable бренди, ми говоримо про стартапи. А стартапам завжди потрібна підтримка. Було б добре запровадити державну програму для них, щоб вони могли мати поштовх для розвитку. Коли ми говоримо про якийсь мас-маркет-бренд, у якого велике масштабування товару, то ми говоримо про великі інвестиції, з якими легше запускатись. 

А як особисто ви впроваджуєте в своє життя sustainable? Який одяг ви купуєте?

Я взагалі не шопер і ніколи ним не була. Я помічала, що у мене були випадки, коли купуєш щось, тому що у тебе стрес, депресія або просто поганий настрій. Мені здається, що це якась наша навіть не природа, а більше ментальність. 

У першу чергу я звертаю увагу на якість речі, намагаюсь купувати натуральні тканини. Дуже часто звертаюсь до комісійних магазинів, секонд-хендів, до онлайн-платформ типу «Шафа» або «Шо-та у Ашота». І я розумію, що все ще в людей є якісь упередження, пов’язані із цим. Але з іншого боку я бачу, як багато медійних відомих осіб користується сервісом «Шо-та у Ашота» і нормально себе почувають. 

У нашій родині ми зменшуємо потяг до конс’юмеризму. Намагаємось зменшити використання пластикових одноразових скляночок, баночок, намагаємось купувати продукти без пластикового пакування, щоб не накопичувати оце сміття, яке ми надалі сортуємо, і яке дуже важко утилізувати. Намагаємося не купувати речі без потреби, складаємо бюджет для більш масштабних покупок. 

Як ви думаєте, буде ще існувати fast fashion? Чи ми будемо поступово переходити до більш розумного споживання?

Це таке дискусійне питання, усі про нього говорять і не розуміють в цілому. Насправді конс’юмер не має думати про те, як була зроблена ця річ. Це завдання бізнесу. 

Fast fashion бренди точно почнуть брати відповідальність за свій продукті. Це те, що зараз робить, наприклад, H&M, втілюючи практики кругової економіки та збираючи речі на повторну переробку. 

З чого варто почати шлях до свідомого життя у сфері моди, одягу?

У першу чергу просто передивитися свій гардероб і залишити те, що носите. Варто пам’ятати правило, що річ має бути одягнена мінімум 60 разів, щоб компенсувати своє виробництво. 

Бути економними — розуміти, що можна економити не тільки гроші, а  ресурси планети, споживаючи свідомо. 

Я дуже люблю дизайнерські сукні. І купуючи таку сукню, я розумію, що у мене може й не бути нагоди одягнути її декілька разів. Але з іншого боку ця унікальна річ — поза часом, я можу її залишити та одягнути через декілька років, або ж передати дітям, як би романтично це не звучало. Але усвідомленість складається саме з розуміння таких деталей. 


Читайте також: Ірина Данилевська про новий сезон Ukrainian Fashion Week, українські медіа та майбутнє Тижнів моди у еру digital і sustainability